Reklam
Reklam

Pasaport

Pasaport

Pasaport Hakkında Bilinmesi Gerekenler; Pasaport bulunduğu ülkeden başka bir ülkeye gidecek olanlara harç ve defter bedeli karşılığında yetkili kuruluşça verilen, yabancı ülke yetkililerinin incelemesinde geçerli olan belgedir. Pasaportta bulunan chip sayesinde yapmış olduğunuz deniz- hava- demiryolu ve karayolu dolaşımları hareketleriniz görülmektedir.

Türkiye’de bordo, yeşil ve gri pasaportlar İl Emniyet Müdürlükleri tarafından, yurt dışında ise dış temsilciliklerce verilirken, siyah pasaport verme yetkisi Dışişleri Bakanlığındadır. Genel olarak kullanılan pasaport türü Bordo’dur.  

TÜRKİYE CUMHURİYETİ PASAPORT TÜRLERİ   

Pasaportlar 4 çeşittir: Umuma Mahsus, Hususi, Hizmet, Diplomatik…  bkz: e-pasaport resmi site

Umumi Pasaport: Her vatandaşa verilebilir. KKTC ve Türkiye’de ikamet eden vatansızlara da verilir.

Hususi Pasaport: Devletin belli kademelerinde görev yapan kişi ve 1.derece yakınlarına verilir.

Hizmet Pasaportu: Hükumet yetkililerine verilir.

Diplomatik Pasaport: Sadece diplomatlara verilir.

2016 yılı pasaport harç ve defter ücretleri güncellendi.

Zamlı pasaport harçları 1 Ocak 2016 tarih itibari ile gecerli olacak..

1 YILLIK PASAPORT HARCI 163 LİRA OLACAK

Harçların da aynı oranda zam görmesiyle 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 154,70 liradan 163,33 liraya çıkacak.

Alttaki tabloda Pasaport harç ve defter bedeli fiyatları gösterilmekte olup bu fiyatlar her yılbaşında belli oranlarda değişmektedir.

2016 YILI PASAPORT ÜCRETLERİ

SÜRE HARÇ BEDELİ PAS. DEF. BDL.
6 AY 111,7 TL 87,10 TL
1 YIL 163,3 TL 87,10 TL
2 YIL 266,4 TL 87,10 TL
3 YIL 378,3 TL 87,10 TL
4 -10 YIL 533,1 TL 87,10 TL

Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.

01.06.2010 tarihinden itibaren Umuma Mahsus, Hususi ya da Hizmet Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri, Pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, harç bedelleri ise “Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlıil/ilçenin defterdarlık/mal müdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

Pasaport harç ve cüzdan bedellerinin tahsilinde yetkili bankalar:

Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Şekerbank, Fortisbank, Türk Ekonomi Bankası, Finasbank, Denizbank, Tekstilbank, Anadolubank, Hsbc Bank, İng Bank, Alternatif Bank, Eurobank, Albaraka Türk, Turkısh Bank, Türkiye Finans Bankası, Bank Asya, Kuveyt Türk, Citibank.

Almış olduğunuz dekontta mutlaka T.C kimlik numaranızın yazdığı, adınızın doğru olduğu ve mutlaka tahsil edilmiştir yazısı ilevezne görevlisinin ıslak imzasının olup olmadığını kontrol ediniz.

PASAPORT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Pasaportunuzun sayfaları numaralıdır. Sayfa numaralarının eksik olmaması gerekmektedir, bu sebepten dolayı kesinlikle sayfa kopartılmamalı.
  • Pasaport ıslanmamalı ve üzerindeki chip’in bozulmaması için aşırı soğuk-sıcaktan kounmalıdır.
  • Yıpranmış pasaportlar hem vize başvurularınızda hem de bazı ülkelere girerken sıkıntı çıkarabilir.
  • Bazı ülkeler pasaportunda bir ülkeye giriş olan şahısları ülkelerine almaz. Bu durumda pasaportun yenilenmesi gerekmektedir. (Sırbistan Kosova’yı tanımıyor ve bu ülkeye gireni almaz.)
  • Hiçbir sebeple eski pasaport atılmamalıdır.Yeni pasaportunuzu alırken sorulmaktadır.
  • Yenileme sırasında zaten emniyet geçersizdir ibaresi vurulur yada  ve önemli sayfaları deler.

PASAPORT BAŞVURUSU

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı pasaport alma hakkına sahiptir. (Mahkeme kararı ile bir engel yoksa) Tüm il merkezlerinde ve birçok ilçe merkezinde randevu ile başvuru yapılabilirsiniz. bkz: https://epasaport.egm.gov.tr/basvuru/yerler.aspx

Randevu sonrası anlaşmalı bankalara veya ilgili vergi dairelerine harç yatırılır, emniyetteki başvuru işlemi 5-10 dakika sürer. Şahsen başvurulur. Umuma mahsus pasaport için, Nüfus cüzdanının aslı, varsa eski pasaportlar, harç makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf gerek ve yeterlidir. Ayrıca parmak izi alınır.

Diğer pasaport türleri için bkz: https://epasaport.egm.gov.tr/basvuru/belgeler.aspx

Tüm sorular, resmi bilgiler ve geçerli cevaplar için bkz: http://www.epasaport.gov.tr

PASAPORT ALMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

  • Schengen ülkeleri en az 6 aylık pasaport istedikleri için 6 aylık  pasaport almak pek mantıklı değildir. 1 yıllık pasaport 6 ay sonra pek işe yarayacağı söylenemez.
  • Mümkünse uzun süreli pasaport çıkarınız.
  • Schengen ülkeleri vize başvuru sırasında en az 6 ay geçerliliği olan, seyahat bitiş süresinden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport ister. Dolayısıyla kısa süreli pasaportlar sıkıntılıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ